Yılmaz: “Ekonomik istikrar ve kalıcı sosyal refah yolunda ilerlemeye devam edeceğiz”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, siyasi güven ve istikrar zemininde ekonomik istikrar ve kalıcı sosyal refah yolunda ilerlemeye devam edeceklerini bildirdi.

Yılmaz: “Ekonomik istikrar ve kalıcı sosyal refah yolunda ilerlemeye devam edeceğiz”

Yılmaz, mayıs seçimleri sonucu siyasi belirsizliklerin ortadan kalkması, önümüzdeki döneme yönelik makroekonomik politika çerçevesinin somutlaşmasıyla birlikte ekonomik göstergelerdeki iyileşmeye ek olarak rezervlerin de istikrarlı bir şekilde arttığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, güven ve istikrar ortamında yürütülen çalışmalar neticesinde; Merkez Bankası’nın brüt rezervleri 1 Aralık itibarıyla 140,1 milyar dolar ile tarihi rekor seviyesine yükseldi. 2023 mayıs ayı sonu itibarıyla yaklaşık 98,5 milyar seviyesinden, 140,1 milyar dolara ulaşan brüt rezervler, altı aylık dönem içerisinde yüzde 42,3 oranında rekor düzeyde artmıştır.”

Sadece 1 hafta içerisinde rezervlerdeki artışın ise yaklaşık 4 milyar dolar olduğuna değinen Yılmaz, “Ekonomi politikasındaki yol haritasının 12. Kalkınma Planı ve Orta Vadeli Programla netleşmesi, Merkez Bankasının düzenlemeleri ile piyasalarda sağlanan güvenin etkisiyle Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarındaki artış eğiliminin tam tersine döndüğünü de görüyoruz.” dedi.

Yılmaz, siyasi güven ve istikrar zemininde ekonomik istikrar ve kalıcı sosyal refah yolunda ilerlemeye devam edeceklerini vurguladı.

  Hibya Haber Ajansı